Staff Directory

We are defenders of potential.

LEADERSHIP

  • Chris Dinnin

    Interim CEO

  • Jason Dix

    Chief Operating Officer

  • Blaise Jenkins

    Director of Development

  • Maggie Giel

    Director of Outreach & Recruitment

  • Zandra McDonald

    Director of Programs

MANAGEMENT

  • Eric Hendershot

    Education-Based Program Manager

  • <
  • Emily Huey

    Program & Quality Assurance Manager

  • Lexi Stevenson

    Community-Based Program Manager

COMMUNITY-BASED STAFF

  • Julia Beckman

    Enrollment & Outreach Specialist

  • Chris Goyke

    Sports Buddies Program Specialist

  • Renee Ickes

    Match Support Specialist

  • Edward Krien

    Match Support Specialist

  • Erin O'Brien

    Match Support Specialist

  • Maria Russo

    Enrollment & Match Support Specialist

  • Tristen Thakar

    Engagement Specialist

  • Hannah Waechter

    Big Siblings Program Specialist

SITE-BASED STAFF

  • Sam Gooch

    Education-Based Program Coordinator

  • Jenn Hantz

    Program Specialist

  • Clare Merante

    Program Specialist

Big Futures Staff

  • Noelle Rosko

    Program Specialist

  • Brayden Sanders

    Big Futures Specialist

  • Bridget Sigg

    Big Futures Specialist

DEVELOPMENT STAFF

  • Avery Bazell

    Grants Assistant

  • Karen Berke

    Grants Manager

  • Sara Blike

    Development & Event Coordinator

  • Abbe Hulcher

    Database Manager

  • Morgan Turner

    Design Specialist

  • Matty Wingfield

    Individual Giving Manager

Outreach and Recruitment

  • Gabby Adams

    Marketing and Outreach Coordinator

  • Day Rutherford

    Outreach Specialist

  • Andrew Sciuto

    Customer Service Specialist

ADMINISTRATIVE STAFF

  • Vashti Emlet

    Administrative Assistant

 

BOARD OF DIRECTORS

Jennifer Petrisek, President
Peoples Natural Gas

Dan O’Brien, Vice President
IDI Consulting

Ja’Ron Bridges, Treasurer
Highmark

Stacy Byers, Secretary
Highmark

Christine Barry, PNC
Kelsey Burke, Amazon Web Services
Seth Corbin, Fox Rothschild LLP
Stephen Deems, Pittsburgh Supercomputing Center
Jeffrey Ellis, ‎Deloitte & Touche LLP
Garret Gibson, ServiceMaster Professional Building Maintenance
Dan Gigler, Journalist
Dan Jenkins, JKS Financial
Michael Jennings, American Eagle Outfitters, Inc.
Dave Johnson, FNB Corporation
Patrick Lucas, Interstate Batteries
Delvina Morrow, Pittsburgh Penguins
Angie Pickels, DICK’S Sporting Goods
John J. Richardson, Bernstein-Burkley
Traci Roble, Othot
Andrew Ross, Confluence Global Capital, LLCP.
James L. Ross, Retired
Edward W. Schano, Daniel G. and Carole L. Kamin Science Center
Shiv Sethi, Merrill Lynch Wealth Management/Bank of America
Howard Swimmer, HRS Unlimited
Matthew Tyree, CONSOL
Steven Veverka, Presidio
James D. Wells III, Frederick Wells Advisiors
James C. Woll, Kerrwood Advisors LLC
Lillian Young, UPMC

EMERITUS BOARD
Laura Candris
Steven D. Irwin
Hon. Thomas M. Hardiman
Nancy Zappala

WASHINGTON COUNTY AVISORY BOARD
Megan Cummins
Carla Dunlap
Elizabeth Fidler, Washington County Sheriffs Office
Mary Fine, Peoples Natural Gas
Tina Hilk, CONSOL
Cary Jones, Marriner, Jones & Fitch
Matt McDonald, Duquesne Light
Crystal McLaughlin McCune, The Skeen Firm
Ashley Peton, Castle Biosciences, Inc
Pam Slomiany, Sonoran Desert Institute
Abby Stark, Blueprints
Wayne Szmyt, Retired
Todd Williams, Keller Williams Realty
Zach Zamiska, TayZak Incorporated